V priebehu vlaňajšej jesene sa do Póschovej záhrady nasťahovali stavbári a začala sa jej revitalizácia. Stavebné úpravy sa skončili koncom roka 2020. Známy rožňavský verejný priestor získal novú tvár. Aká teda Póschova záhrada bude? „Moderná, multifunkčná verejná zóna, umožňujúca časovú aj priestorovú segregáciu pre aktivity rôznych skupín obyvateľov mesta a jeho návštevníkov. Žiaci, študenti, tínedžeri, mamičky s deťmi, obyvatelia, návštevníci …,“ začal rožňavský mestský architekt Peter Tešlár. Umiestnenie veľkopriestorových cortenových prvkov s logotypom záhrady a jej viacjazyčnými názvami má evokovať ohraničenie záhrady a vymedziť, kde sa v minulosti končila.
Z okraja mesta do centra
„Historický kontext záhrady rodinného sídla rodiny Dr. Pósha, umiestnenej v okrajovej časti mesta, kde sa na konci záhrady rozprestierali lúky a lány, dnes vyústil do polohy záhrady v centre súčasnej mestskej štruktúry. V minulosti okraj mesta, dnes centrum s križujúcimi sa hlavnými pešími komunikáciami sever – juh, východ – západ,“ pokračoval Tešlár.
V nedávnej minulosti už názov „Póschova záhrada“ skrýval v sebe viac svojich paradoxov. Sama „záhrada“ nemala svoje „kvety“, meno, po ktorom nesie svoj názov, v súčasných obyvateľoch mesta nič neevokuje. Dr. Pósch nezostal známy, napriek tomu, že bol viacnásobným primátorom mesta a samotnú záhradu mestu daroval. „Záhrada“ sa postupne rozdelila na verejnú a neverejnú časť. Jej historická veľkosť je viditeľná hlavne z výškových pohľadov. Revitalizácia záhrady, zrekonštruovaným priehľadným oplotením, umožnila opticky ju prepojiť opäť do svojej historickej veľkosti.
Variabilita
Aká by mohla byť revitalizovaná Póschova záhrada? „V prvom rade, tak ako v minulosti, viacjazyčná,“ poznamenal Tešlár. „Mala by umožňovať popri oddychovo-rekreačnej, reprezentatívno-reprezentačnej a komunikačnej funkcii aj edukačnú možnosť pre obyvateľov, ako aj žiakov okolitých školských zariadení. Novonavrhnutý systém sedení, drevených viacúrovňových terás, umožňuje alternatívne fungovanie diferencovaných skupín v rozvoľnenom priestore. V závislosti na zvolenej téme je priestor možné využívať ako pódiá, pracovné stoly, tanečný parket. Je veľký predpoklad, že užívatelia si sami nájdu formu využitia. Doplňujúcim faktorom riešenia sú rastliny a svetelné efekty.“
Spojenie starého s moderným
Systém je funkčne nastavený tak, že na informačných paneloch sa nachádza mapa, schéma záhrady s očíslovanými stromami a biotopmi, doplnená QR kódom, cez ktorého rozhranie a početné aktualizácie sa umožní:
– Edukácia v oblasti histórie a rozvoja záhrady na pozadí mestskej štruktúry, geo-politická história mesta.
– Edukácia v oblasti bio–botanickej, spoznávanie stromov, kríkových porastov, ich ochrana a ošetrovanie v rôznych ročných obdobiach v priamom kontakte.
– Edukácia v oblasti biodiverzity a udržateľného rozvoja v podmienkach klimatickej krízy – novovytvorená časť okrasnej mokrade, ako systém zachytávania povrchových vôd na území mesta.
– Rozvoj v oblasti kultúry mesta – tvorivé prostredie pre maľbu, modelovanie, poéziu a hudbu.
– Reprezentatívno-reprezentačná funkcia – historický priestor v priamej nadväznosti na budovu „novej radnice“ umožní hosťom a návštevníkom mesta zrozumiteľne predstaviť históriu a súčasnosť mesta Rožňava.
Póschova záhrada je priestor umožňujúci „digitálne pracovné listy“ prelínať s „naturálnou realitou“, priestor evokujúci vzdelávanie, tvorivosť, záujem o históriu i budúcnosť, v čistom a zdravom životnom prostredí, orámovanom zeleňou a civilizačným tichom. „Záhrada pre environmentálne vzdelávanie. Záhrada pre milovníkov prechádzok,“ uzavrel Tešlár.
Slávnostné otvorenie revitalizovanej Póschovej záhrady sa uskutoční v stredu 23. júna 2021 o 16.00 hod.
(pp)