K marcu už tradične patrí aj Medzinárodný deň žien. Okrem zvyčajných podujatí sa Odbor kultúry tentoraz snažil prísť s niečím novým. Výsledkom snáh je módna prehliadka Z folklórneho srdca, na ktorej predstaví Judita Krajčiová nielen maľované šaty s folklórnymi motívmi, ale aj ďalšiu svoju tvorbu. Podujatie sa bude konať vo štvrtok 16. marca o 18.00 hod. v kongresovej sále radnice na Námestí baníkov. Správny folklórny duch prehliadky umocní aj vystúpenie ženskej speváckej skupiny folklórneho súboru Dubina. Výťažok z dobrovoľného vstupného bude venované na charitatívne účely.
Ženy a móda patria neodlučiteľne k sebe. Odtiaľto je už len krok ku prezentácii vo forme módnej prehliadky. „Nápad vznikol spontánne pri rozhovore s Juditou Krajčiovou autorkou prezentovaných šiat, keď sme rozoberali možnosti vzájomnej spolupráce,“ upresnil Ivan Nemčok, vedúci Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu Mestského úradu. „Náš odbor má od začiatku svojho samostatného existovania snahu prinášať nové podujatia a akcie. Pri príležitosti MDŽ mi chýbala akcia pre naše ženy. Existovali posedenia organizované Jednotou dôchodcov a Denným centrom, ale tie mali presnú cieľovú skupinu. Podujatie, na ktorom by sa ako diváčky mohli zúčastniť príslušníčky nežného pohlavia z nášho mesta, chýbalo. Verím, že bude pozitívne prijaté a bude to pre nás výzva hľadať možné pokračovania aj v budúcnosti.“ Spolupráca s Juditou Krajčiovou bola do istej miery stávkou na istotu. „Poznám ju už desiatky rokov ešte z obdobia, keď pracovala v Turistickom informačnom centre. Obidve dcéry pôsobili v našom folklórnom súbore a jej tvorbu od výšiviek cez maľbu až po súčasné obdobie maľovaných hodvábnych šatiek a šiat poznám celkom dobre, nakoľko sa aj často stretávame na rovnakých folklórnych akciách,“ uzavrel Nemčok.
Pár otázok sme položili aj samotnej autorke Judite Krajčiovej.
Vyšívaniu ľudových vzorov či tvorbe šatiek sa už venujete roka. Ako ste sa dostali ku tvorbe šiat?
„Tvorbe šatiek sa venujem posledných pár rokov, ale predtým som hlavne vyšívala ľudové vzory. Zbierala som predovšetkým vtáčie motívy, ktoré ma najviac zaujali. Vyšívala som hlavne obrazy, ktoré boli potom zapaspartované a zarámované. Vždy som ale plánovala okrem bytových doplnkov robiť aj odevné doplnky.
Od detstva som aj maľovala a kreslila a vždy som obdivovala etno vplyvy v aktuálnych módnych trendoch. K folklóru som mala vždy pozitívny vzťah a tak vznikol nápad prepojiť motívy, ktoré som kedysi vyšívala s maľovaním na šaty, saká, tričká, sukne a blúzky. Nie je to ale iba textil, na ktorý prenášam vzory z ľudových výšiviek, ale aj topánky, kabelky, alebo drevené šperkovničky. Priebežne sa venujem aj maľovaniu hodvábnych šatiek. Z času na čas sa aj na hodvábe objavia ľudové motívy.“
Ako vznikajú vaše modely? Kde čerpáte inšpiráciu?
„Šaty, ktoré budú odprezentované na módnej prehliadke 16. marca 2023 sú zo second hand predajní, aby som tak zdôraznila aj ekologický aspekt. Už na vešiaku, keď si vyberám modely, ktoré sú v dobrom stave a majú nadčasový strih a materiál, si predstavím na ktorom mieste, aký vzor a aká farebná kombinácia sa na nich objaví.
Inšpiráciu čerpám z ľudových výšiviek, z okolia Čataja, Vajnôr, z Jablonice zo Záhoria, Nitrianskeho Pravna alebo Trenčianskej Teplej. Niekedy je to vzor, ktorý sa objavuje na konkrétnom kroji, alebo kútnej plachte z konkrétnej oblasti a niekedy je to motív, ktorý je inšpirovaný istou výšivkou a dotvorený podľa mojej fantázie.“
Je záujem medzi ženami o vaše modely?
„Samozrejme každá žena má iný vkus, jedna má rada motorkársku módu, druhá športovú, ale moje upcyklované maľované modely sú tu pre ženy, ktoré majú vzťah k folklóru a vedia si ľudový motív predstaviť aj na elegantných puzdrových šatách, ale aj na ľahkých letných prírodných materiáloch s etno nádychom. Sú to modely, ktoré sa musia „usmiať“ na svoju zákazníčku a niečím ju osloviť. Najviac ich vedia oceniť ženy, ktoré majú vzťah k tradíciám a folklóru.“
Plánujete urobiť kolekciu aj pre mužov?
„Musím trochu sklamať mužov, lebo nechystám maľované pánske košele alebo tričká rôznych veľkostí, z ktorých by si mohli vybrať. Mám pocit, že u nás je stále málo mužov, ktorí by radi nosili takéto modely, napriek tomu, že kedysi to bolo bežné. Každý muž mal svoj kroj, vyšívanú košeľu alebo vestu. Radšej sa budem venovať viac dámskym modelom. Ak ale niektorý odvážny muž má vzťah k folklóru a rád by nosil jedinečný model vyrobený špeciálne preňho, bude mať možnosť hrdo ho nosiť, lebo mu rada namaľujem na objednávku podľa jeho predstáv tričko, košeľu alebo mikinu.
Podujatie však nebude len o móde, ale aj o charite. Povedzte nám k tomu viac.
„Som rada, že som dostala možnosť od mesta Rožňava odprezentovať svoju tvorbu. Teším sa aj z toho, že toto podujatie bude mať aj charitatívny podtón a keďže je to podujatie venované ženám pri príležitosti MDŽ, dobrovoľné vstupné bude venované žene, ktorej to pomôže v jej neľahkej životnej situácii. Zároveň by som rada vyjadrila vďaku všetkým, ktorí mi priebežne pomáhajú pri realizácii tohto podujatia.“
(pp)