Mesto Rožňava má zatiaľ ako prvé a jediné svoju kovidkroniku. Kronikárka mesta Erika Švedová v nej opísala vývoj pandémie ochorenia Covid-19 v Rožňave a okolí. Jej nezvyčajný a v mnohom výnimočný počin bol aj zaslúžene ocenený. V súťaži Slovenská kronika 2022 získala kovidkronika mesta Rožňava Mimoriadnu cenu a začiatkom októbra si ju bola autorka v sprievode zástupcu primátora Michala Drengubiaka prevziať na vyhodnotení súťaže v Martine. O kovidkronike, ale i o tom, ako vníma prácu kronikárky, sme sa s Erikou Švedovou porozprávali.
Ako sa zrodila myšlienka vytvoriť kovidkroniku mesta Rožňava?
Každé písanie kroniky o svojom meste má svoje opodstatnenie, pretože čo je pre nás teraz bežné a prirodzené, o niekoľko rokov môže byť iné, informácie v nej môžu byť veľakrát užitočné pre budúce generácie.
Kovidovú kroniku som sa rozhodla napísať preto, lebo tento vírus – jeho útok, sila, rozsah a rýchlosť – zaskočila ľudstvo nielen v Európe, ale na celom svete. Neviditeľný, ale o to zákernejší vírus udrel na ľudstvo takou silou, akú naša generácia ešte nezažila. Kronika je venovaná hlavne ľuďom, ktorí s vírusom bojovali a zachraňovali ľudské životy a tiež ako memento pre budúce generácie.
Pandémia priniesla mnohé problémy. Ako sa vám na kronike pracovalo? Odkiaľ ste čerpali informácie?
Pracovalo sa mi ťažko, s myšlienkou na všetkých chorých, ktorí s koronavírusom bojovali, ako aj na tých, ktorí im zachraňovali životy. Informácie som čerpala z rôznych zdrojov, z oficiálnych webových stránok o Covid-19, od inštitúcií a organizácií, použila som aj vlastné postrehy. Najdôležitejšie pre mňa boli informácie z rožňavskej nemocnice a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave. Primár novovytvoreného covidového oddelenia Petr Kopecký mi ochotne porozprával, ako sa nemocnica rýchlo prispôsobila danej situácii. O zriadení priestorov vyhradených pre nakazených, o symptómoch, priebehu ochorenia i o jeho liečení. Pridal aj postrehy o tom, ako to vnímal zdravotnícky personál, ako prebiehala mobilizácia nemocnice a proces reprofilizácie, ktoré boli pre zainteresovaných veľmi náročné a vyčerpávajúce.
Oslovila som aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Poskytli mi relevantné informácie s cieľom zabezpečenia funkčnosti vypracovania a realizácie stratégie protipandemických opatrení. Poskytli mi tiež štatistické údaje o vývoji pandémie, testovaní, o opatreniach v našom okrese. Vynechať rozhodne nemôžem ani samotné mesto Rožňava, pretože malo leví podiel na organizovaní testovacích miest s personálom, pomoc občanom, hlavne seniorom.
Čo vám pri jej tvorbe dalo zabrať najviac?
Najviac času mi zabralo samotné sumarizovanie informácií, ich správny a hlavne chronologický zápis. Dávala som si pozor, aby som nič a nikoho nevynechala.
Koľko strán má kovidkronika? Ako dlho ste na nej pracovali?
Má 43 strán. Písala som ju priebežne, jej spracovanie a skompletizovanie trvalo dovedna pol roka.
Získali ste za ňu Mimoriadne cenu v súťaži Slovenská kronika 2022. Ako vnímate toto ocenenie?
Je to veľký úspech nielen pre mňa osobne, ale aj pre mesto Rožňava. Je to prvé ocenenie svojho druhu. No ak mám byť úprimná, bola by som radšej, ak by táto kronika nemala dôvod vzniknúť. Mimoriadna cena pre mňa znamená velikánsku satisfakciu za napísanie kroniky, pretože je za tým množstvo mravčej práce a kvantum hodín.
Odkedy ste kronikárkou mesta?
Stala som sa ňou v roku 2015.
Aké boli vaše kronikárske začiatky?
Spočiatku som mala zmiešané pocity. Písanie kroniky je vážna úloha, ktorou vlastne prezentujem mesto nielen teraz, ale hlavne pred budúcimi generáciami. Podstatné je podchytiť všetky dôležité informácie a správne ich implementovať do zápisov. Moja počiatočná neistota sa zmenila na náruživosť a písanie kroniky mi nielen robí radosť, ale rozširuje aj moje vedomosti o rodnom meste. Dozvedám sa o veciach, o ktorých som ani netušila.
Koľko kroník mesta ste už vytvorili? Koľko strán má bežná kronika mesta Rožňava?
Od roku 2015 som každoročne napísala kroniku a v zmysle zákona ju dávame prekladať do maďarčiny. Každá kronika má približne 150 strán.
Na čo kladiete pri tvorbe kroniky dôraz?
Snažím sa byť čo najobjektívnejšia, využívať overené a relevantné informácie. Riadim sa konceptom a hlavne poznatkami zo seminárov kronikárov. Pomocou sú aj príručky pre kronikárov.
Máte nejaký kronikársky sen, ktorý by ste si chceli splniť?
Mojím cieľom a snom zároveň je, aby moje kroniky boli prínosom pre ľudí, ktorí sa zaujímajú nielen o históriu nášho mesta, ale aj o jeho život, či je to ekonomika, školstvo, kultúra či osobnosti. Tým, že naše mesto má významné osobnosti, pamiatky, rozkvitá, napreduje, žije kultúrou či športom, aj kronikár má o čom písať. Som na svoje rodné mesto nesmierne hrdá a je mi cťou o Rožňave písať.
Gratulujeme a ďakujeme za rozhovor.
(pp)