V strede historického štvorcového námestia bol 29. októbra 1905 odhalený secesný pomník Františky Andrássyovej, rod. Hablawetzovej, láskavej a dobročinnej ženy, milujúcej manželky grófa Dionýza Andrássyho. Pomník z bieleho mramoru s Františkinou bustou v životnej veľkosti dali postaviť z verejnej zbierky Rožňavčania ako prejav vďaky tejto výnimočnej žene, patrónke chudobných.
V roku 1973 bol pomník rozhodnutím Mestského národného výboru v Rožňave z pôvodného miesta odstránený. Kovaná ohrada a kamenná podesta boli zničené. Súsošie, považované v tom období za symbol triedneho nepriateľa, bolo prevezené do Krásnohorského Podhradia a postavené pred Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov. Na svoje pôvodné miesto v centre mesta pod Strážnu vežu bol pomník opäť umiestnený pred tridsiatimi rokmi, 30. júna 1993.
Autormi súsošia sú János Horvay a Ödön Szamovolszky, víťazi v konkurze na vyhotovenie pomníka, ktorý vyhlásila mestská rada v Rožňave 15. septembra 1903. Pri vytesávaní samotnej sochy a vedľajších postáv, ako aj pri preprave pomáhali ďalší traja kamenosochári – Anzelm Andretti, Antal Martinelli a Sándor Gabay. Architektom pomníka je Richard Berndl.
Vyvýšené plató s polkruhovým schodiskom je dominantne postavené pod mestskú vežu. Uprostred neho stojí samotný pomník s bustou Františky. Busta s poprsím je umiestnená na vysokom pylóne a znázorňuje Františku s mierne sklonenou hlavou a vzopätými rukami. Súsošie tvorí aj skupina postáv – dve detské postavy v ochrannom objatí bradatého muža v dlhom plášti, ktoré symbolizujú citát z Evanjelia: „Nechajte dietky prísť ku mne…“ Súsošie je ilustráciou dobročinnosti Františky smerom k deťom a chudobným. Štylizované labute symbolizujú Františkinu vznešenosť. Nápisy na pylóne sú v maďarčine a ich preklad znie nasledovne: Andrássy Františka 1838 – 1902 – Veľkodušnej patrónke duchovného života, osvety a umenia, dobrosrdečnej podporovateľke biednych, vdov a sirôt z verejnej zbierky postavili vďační Rožňavčania v roku 1905.
Hlasy postaviť sochu venovanú pamiatke Františky sa začali ozývať hneď po jej smrti v októbri 1902. Návrh mestského radcu Lászlóa Feymanna vyhotoviť pomník podporila a 10. decembra 1902 jednohlasne odsúhlasila mestská rada. Takmer okamžite bola menovaná komisia (výbor), ktorej predsedal vtedajší starosta mesta Géza Sziklay, ďalšími členmi boli pokladník Miksa Gál a notár Dr. József Pósch. Komisia vyhlásila verejnú zbierku a v septembri 1903 súťaž na vyhotovenie sochy Františky. Do súťaže sa prihlásilo 21 záujemcov, ktorí okrem plánovaného rozpočtu predložili modely navrhovanej sochy. Z nich šesť sa v súčasnosti nachádza v zbierkach Baníckeho múzea v Rožňave.
Realizovaný víťazný návrh, obdivovaný turistami a návštevníkmi mesta, ale aj samotnými Rožňavčanmi je opäť, už 30 rokov, na svojom pôvodnom mieste v centre Rožňavy.
Sylvia Holečková, Banícke múzeum v Rožňave
1. Pohľadnica: Rožňava. Pomník Františky Andrássyovej. Vydal Búfy János, 1909
2. Rozobratie sochy Františky Andrássyovej v roku 1973. Fotoarchív Baníckeho múzea v Rožňave
3. Rozobratie sochy Františky v Krh. Podhradí, 1993. Fotoarchív Baníckeho múzea v Rožňave
4. Znovu odhalenie sochy Františky na námestí v Rožňave, 30. 6. 1993. Fotoarchív Baníckeho múzea v Rožňave
5. – 6. Modely sochy – návrhy v súťaži v roku 1903. Banícke múzeum v Rožňave