V piatok 29. 5. 2026 sa Futbalový štadión v Rožňave zmenil na veľké detské ihrisko. Mesto Rožňava v spolupráci s armádou, políciou a hasičmi pripravilo veľkolepé oslavy Medzinárodného dňa detí.
Na štadión prišlo takmer 2000 detí z materských a základných škôl a to nielen z Rožňavy, ale z celého okresu. Prišli aj rodičia, či starí rodičia s deťmi, ktoré ešte nechodia do škôlky, prípadne v ten deň neboli v škole.
Krátko po 9.00 hodine sa všetci sústredili do priestoru hracej plochy pred tribúnou. Dav detí pozdravil moderátor Štefan Šoltés, ktorý pred to najvďačnejšie publikum pozval primátora Rožňavy Michala Domika
Pán primátor sa deťom hneď prihovoril a opýtal sa ich, aké majú obľúbené rozprávkové postavy, kto sú ich hrdinovia a nakoniec im predstavil aj hrdinov, ktorí na nás a naše mesto dávajú pozor. Dal pokyn vojakom, aby otvorili bránu a v tom momente do areálu štadiónu začali vchádzať – vojenská technika, policajné autá a hasičská technika.
Počas príchodu všetkých vozidiel nastal moment prekvapenia – k oblohe vyleteli delobuchy vo farbách mesta.
Po slávnostnom úvode nasledovali ukážky policajných kynológov. Tí predviedli zásah so psom na ozbrojeného lupiča, za čo ich deti odmenili potleskom. Po nich sa predstavili vojaci, ktorí predviedli ukážky bojového umenia. Na konci aj vojakov odmenili potleskom.
Na pódiu za tribúnou vystúpil obľúbený detský interpret Sranda Banda, ktorý deti zabavil a roztancoval.
Najväčším lákadlom však boli samotné stanovištia jednotlivých zložiek. Vojaci ukázali deťom svoju techniku, mohli si vyskúšať, ako sa sedí v ich autách. Vojačky deťom nakreslili na tvár bojové maskovanie. Vojaci im tiež predviedli masky, zbrane, drony, či ďalšiu techniku, ktorú používajú.
Pri policajtoch si tiež mohli pozrieť zbrane, vesty, ale aj iné časti výstroja. Dozvedeli sa, ako policajní technici snímajú odtlačky prstov.
Svoj stánok mali aj mestskí policajti. Tí deťom predviedli, ako odchytávajú túlavých psov, či dávajú vodičom tzv. papuču na auto.
Nechýbali ani hasiči. Deti si mohli sadnúť do ich auta, nasadiť si prilbu, či obliecť si zásahovú kombinézu. Rovnako sa im venovali aj dobrovoľní hasiči.
Za tribúnou mali svoj stánok zdravotníci zo Slovenského Červeného kríža, ktorí predviedli ukážky prvej pomoci. Vedľa nich bol stánok Základnej umeleckej školy, kde deťom maľovali na tvár, alebo si mohli niečo vyrobiť.
Prekvapením pre všetkých boli detské atrakcie – mega skákacie hrady a maskoti z obľúbených rozprávok, s ktorými sa mohli odfotiť.
Tváre detí boli plné úsmevov a ich rozžiarené očká boli symbolom toho, že sa im páčilo a že si tento deň užili.
„Aj tento rok sme chceli potešiť naše detičky a pripravili sme toto veľkolepé podujatie pre deti z celého okresu. Veľmi som rád, že všetci odchádzali z tohto areálu spokojní, s úsmevom na tvári. Musím sa poďakovať – vojakom, policajtom, hasičom, dobrovoľným hasičom, mestským policajtom, záchranárom, Slovenskému Červenému krížu, Základnej umeleckej škole v Rožňave. Ďakujem tiež našim technickým a odpadovým službám, poslancom, odboru kultúry, ale aj všetkým dobrovoľníkom a všetkým, ktorí sa postarali o to, že deti odtiaľto odchádzali šťastné,“ zhodnotil po podujatí primátor Rožňavy Michal Domik.
Pre zaujímavosť, Medzinárodný deň detí sa na Slovensku oslavuje od roku 1952. Myšlienka MDD vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve už v roku 1925.































