Darí sa nám na Slovensku zlepšovať úroveň triedenia odpadov?
V triedení a recyklácii odpadov na Slovensku je určite ešte čo zlepšovať, napriek tomu sa hýbeme správnym smerom. Aktuálne štatistiky organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK, v ktorých sme porovnali údaje z roku 2019 a 2020 z tisícky našich partnerských samospráv, hovoria jasne. Úroveň triedenia odpadov sa v nich zvýšila o skvelých 18 percent.
Dobré správy o vývoji triedeného zberu potvrdzujú aj najčerstvejšie údaje Ministerstva životného prostredia SR, z ktorých vyplýva, že pri viacerých komoditách, ktoré majú na starosti práve OZV (plasty, papier, kovy), sa už v roku 2018 podarilo naplniť recyklačné ciele pre rok 2025. Napriek tomu sa nepodarilo naplniť prvý míľnik a záväzok voči Európske únii, ktorým bola hranica 50 percent recyklácie ku koncu roka 2020. Dosiahnuť sa podarilo 44 percent. Najväčšia rezerva je ukrytá v biologickej zložke odpadov, ktorá sa však s výnimkou troch krajských miest musí rozbehnúť už v tomto roku. Predpokladáme, že vďaka tomu sa Slovensko posunie o nemalé percento vpred.
Množstvo vytriedených odpadov v samosprávach, v ktorých zabezpečujeme triedený zber, rastie rýchlejšie ako tvorba zmesového komunálneho odpadu a tento trend je potrebné udržať aj v nasledujúcich rokoch.
Ako je na tom mesto Rožňava?
Aj pri meste Rožňava môžeme konštatovať, že množstvo vytriedených odpadov narastá. Rozdiel medzi rokom 2019 a 2020 prestavuje nárast až 25 percent.
OZV NATUR-PACK sa o triedenie odpadov a financovanie tohto systému v meste Rožňava stará od roku 2016, odkedy je po zásadnej zmene legislatívy v plnej 100 percentnej miere hradené z poplatkov výrobcov. Pre občanov, pre fyzické osoby je teda triedený zber bezplatný.
Kto je na Slovensku zodpovedný za triedenie a recykláciu odpadov?
Za funkčný systém triedenia a recykláciu triedeného zberu v obciach a mestách zodpovedajú organizácie zodpovednosti výrobcov – OZV. V praxi sa tak deje vždy v spolupráci a súčinnosti s danou samosprávou a zberovou spoločnosťou. Systémov triedenia je na Slovensku viac. NATUR-PACK sa snaží byť samosprávam aj zberovým spoločnostiam čo najviac nápomocný, aj preto má ako jediná OZV vybudované celoslovenské regionálne pokrytie zabezpečené centrálou v Bratislave a 7 pobočkami v ďalších mestách Slovenska.
Aký je systém zberu v Rožňave?
V Rožňave sa napríklad v rodinných domoch využíva vrecový zber (s výnimkou skla) a na sídliskách tradičný kontajnerový zber. Podobne ako v mnohých iných samosprávach sa do žltých kontajnerov zbierajú okrem plastov aj nápojové kartóny a kovové obaly. Sklo sa zbiera celoplošne len do 1 100 litrových zelených kontajnerov a papier podobne ako plasty – v domácnostiach do vriec a v KBV taktiež do 1 100 litrových modrých kontajnerov.
Prečo je dôležité správne triedenie odpadov?
Triedenie odpadov je dôležité okrem iného najmä preto, aby sa nám odpady nehromadili ani na skládkach odpadov, ani v prírode. Skrátka, je potrebné, aby skončili tam, kde majú. Správne triedenie odpadov totiž do značnej miery určuje aj úroveň recyklácie, ktorá nasleduje po ňom. NATUR-PACK je lídrom vo vzdelávaní verejnosti o odpadoch
a v tejto oblasti uskutočňujeme viacero unikátnych projektov. Treba povedať, že rovnako ako triedený zber aj vzdelávanie a ekovýchovu v plnej miere hradia výrobcovia vo svojich poplatkoch OZV.
Ovplyvnila pandémia tvorbu vzdelávacích aktivít NATUR-PACKu?
Koronasituácia nás prinútila v plnej miere využiť online priestor, v ktorom sme naplno rozvinuli náš edukatívny YouTube kanál NATUR-PACK verejnosti, na ktorom sa venujeme témam, ako je predchádzanie vzniku odpadov, správne triedenie, recyklácia a tiež vzdelávanie. V tomto roku sme spustili nový seriál SPRÁVNA TREFA, kde postupne ukážeme správne triedenie všetkých komodít. Počas prebiehajúcej koronakrízy sme v spolupráci s našimi partnermi vytvorili dva originálne edukatívne programy pre pedagógov. Bezplatné školenia ponúkneme na jeseň tohto roku všetkým rožňavským základným a materským školám. Pedagógovia, ktorých téma odpadov zaujíma, tak budú mať hneď viacero možností pre inovatívne a zážitkové vzdelávanie žiakov.
NATUR-PACK využil priaznivú epidemiologickú situáciu týchto letných mesiacov a v rámci Rožňavského kultúrneho leta vystúpil s novučičkým zážitkovým programom. Program pre nás vytvorili skúsené lektorky a zároveň majiteľky bezobalového obchodíku Odvážene v Prešove.
V súvislosti s tým, že naša spoločnosť má s Rožňavou uzavretú zmluvu už od roku 2016 a pobočku priamo vo vašom meste, podarilo sa nám vzájomne vybudovať dlhodobú profesionálnu a korektnú spoluprácu, v ktorej chceme naďalej pokračovať.
Informoval Marek Brinzík, PR riaditeľ NATUR-PACK.
(pp)