Sychravý jesenný podvečer 17. novembra dal spomenúť na chladné dni novembra 1989. Ani nepriaznivé počasie však neodradilo Rožňavčanov, aby si pripomenuli už 33. výročie Nežnej revolúcie – Deň boja za slobodu a demokraciu. Zišli sa tradičnom mieste, na Námestí baníkov pri pomníku Františky Andrássyovej. Predstavitelia mesta Rožňava položili veniec a zapálili sviečku pri pamätnej doske 17. novembra 1989.
Zástupca primátora Michal Drengubiak vo svojom prejave poukázal na dôležitosť i výnimočnosť udalostí spred troch desiatok rokov, resp. na udalosti z roku 1939, keď sa českí študenti v Prahe postavili proti nacistickému útlaku. Pripomenul aj protest bratislavských študentov zo 16. novembra 1989 za skutočnú demokraciu a slobodu názorov.
17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu patrí k najdôležitejším sviatkom Slovenskej republiky. Ako pripomenul ďalší z rečníkov poslanec Mestského zastupiteľstva Matuš Bischof, „k tomuto významnému dňu sa viaže sviečková demonštrácia na deň študentov v Prahe, kde odvážni mladí ľudia vyjadrili svoju nespokojnosť s totalitnou komunistickou diktatúrou a požadovali slobodu, demokraciu a ľudské práva v Československu.“
Rozbehli sa tak udalosti, ktoré viedli k dejinným zmenám. „Bez odvážnych ľudí, ktorí obetavo viedli našu krajinu k pozitívnym zmenám, by sme nemohli vykonávať bežné veci, ktoré v našich životoch považujeme za už úplne samozrejmé.
Kto sa dnes zamyslí nad slobodou tlače a informácií, nad slobodou povedať si svoj názor verejne a nahlas bez hrozby väzenia? Kto sa zamyslí nad tým, že si už nemusí pokútne zamieňať cudziu menu alebo tuzexové bony, aby si kúpil tovar ktorý samu páči? Kto sa ešte zamyslí nad nekonečnou slobodou v umení, v možnosti cestovať, alebo vyznávať svoje náboženstvo bez akejkoľvek obavy?“ položil si rečnícke otázky Matúš Bischof. Pripomenul, že „vôľa žiť slobodne a demokraticky nakoniec porazila desiatky rokov trvajúci komunistický zločin“.
Hlavný odkaz novembra 1989 vidí v tom, že „žiť lepšie môžeme každý deň len vtedy, ak konáme naše skutky odvážne a zodpovedne, ak boj za demokraciu, slobodu a ľudské práva vedieme každý a každá z nás deň čo deň, pretože demokracia nie je konečný stav, ale proces, ktorý žijeme ustavične. Musíme si uvedomiť, že pri našej prirodzenej ľudskej rozmanitosti, sú sloboda, demokracia a ľudské práva dnes a tu naozaj pre všetkých, a nie sú len výsadou úzkej skupiny privilegovaných.“
Spomienka na 17. november to však neboli len príhovory. V podaní študentov Gymnázium P. J. Šafárika zazneli v slovenčine i maďarčine básne. Slávnostnú atmosféru vhodne doplnili piesne v podaní speváčky Kataríny Stohrovej.
(pp)