Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) sa koná raz za desať rokov. Tentoraz pripadlo rozhodné obdobie na prelom rokov 2020 a 2021. V Rožňave sa nakoniec sčítalo 88,75 percenta obyvateľov. Na Slovensku sa podľa údajov Štatistického úradu SR sčítalo 92,7 percenta.
Sčítanie s novinkami
Samotné SODB prinieslo niekoľko noviniek. Sčítanie domov a bytov bolo na bedrách samosprávy za využitia rôznych dostupných registrov a databáz. V Rožňave sa mu venovalo sedem zamestnancov Odboru všeobecnej a vnútornej správy. Konalo sa od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.
Sčítanie obyvateľov začalo 15. februára a trvalo šesť týždňov do 31. marca 2021. Prvýkrát v histórii bolo plne elektronické a obyvatelia sa sčítavali sami pomocou aplikácie v mobile či formulára na webe.
Asistované sčítanie posunuté
Súbežne so samosčítaním malo odštartovať aj asistované sčítanie pre ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov nevedeli sčítať sami. Pandémia ochorenia COVID-19 zasiahla aj do tohto procesu a termín asistovaného sčítania bol posunutý. Vďaka zlepšujúcej sa pandemickej situácii sa napokon 3. mája 2021 mohlo začať aj asistované sčítanie obyvateľov, ktoré podobne ako elektronické samosčítanie trvalo šesť týždňov, do 13. júna 2021.
V Rožňave mali obyvatelia k dispozícii dve kontaktné miesta, kde sa za pomoci stacionárnych asistentov mohli sčítať a hladký priebeh asistovaného sčítania zabezpečovalo aj 11 mobilných asistentov, ktorí na požiadanie sčítali obyvateľov priamo v ich domovoch. Celý priebeh asistovaného sčítania v meste Rožňava riadila a koordinovala tzv. kontaktná osoba – JUDr. Judita Jakobejová, vedúca odboru všeobecnej a vnútornej správy mestského úradu. O propagáciu a organizačno-technické zabezpečenie sa postarali zamestnanci mesta.
Kam sa stratili?
K dosiahnutiu sto percentnej sčítanosti obyvateľov mesta chýbalo viac ako desať percent. Natíska sa teda otázka, kam sa naši obyvatelia stratili. Situáciu ozrejmila JUDr. Judita Jakobejová. „V mnohých prípadoch nesedeli počty ľudí na jednotlivých adresách s realitou. Aj keď boli všetci obyvatelia na konkrétnych adresách sčítaní, v registri fyzických osôb boli na danej adrese evidované aj osoby, ktoré tam už roky nebývajú, dokonca sa už ani nezdržiavajú na území mesta. Tiež sa vyskytli aj prípady cudzincov prihlásených na trvalý pobyt, ktorí si svoj pobyt na cudzineckej polícii nezrušili napriek tomu, že sa už nezdržiavajú na Slovensku. Problém vidím aj v tom, že pri odhlásení osôb, ktoré už nebývajú na adrese trvalého pobytu, je ich odhlásenie novým majiteľom nehnuteľnosti spoplatnené. A samozrejme najväčší nedostatok vidím v nesúlade počtu obyvateľov v evidencii mesta s celoštátnym registrom fyzických osôb, v ktorom podľa poznatkov z tohto sčítania obyvateľov, sú evidované napr. aj osoby narodené koncom 19. storočia. Tieto nedostatky a nezrovnalosti, ktoré sa prejavili vlastne len vďaka tomu, že išlo o plne elektronické sčítanie, musíme riešiť a dať do súladu počty obyvateľov v jednotlivých evidenciách a registroch, aby v budúcnosti tieto rozdiely neovplyvňovali výsledok sčítania,“ vysvetlila Judita Jakobejová.
Asistované sčítanie
Jarné asistované sčítanie vzhľadom na pandémiu určite nebolo jednoduché. Ako prebiehalo v Rožňave? „V Rožňave prebiehalo plynule a bez problémov. Stacionárni a mobilní asistenti denne úzko spolupracovali s kontaktnou osobou. Keďže asistované sčítanie sa uskutočňovalo len v pracovných dňoch, nesčítaným obyvateľom sme posledný víkend asistovaného sčítania v dňoch 12. a 13. júna umožnili sa sčítať či už na kontaktných miestach, ako aj prostredníctvom mobilných asistentov v čase od 8.00 – 16.00 hod., čo ale využilo len veľmi nepatrný počet obyvateľov,“ pokračovala Jakobejová.
Predpokladalo sa, že vzhľadom na technické i vedomostné možnosti bude sčítanie v marginalizovaných rómskych komunitách (MRK) prebiehať asistovane. Bolo tomu tak? Mali mobilní asistenti plné ruky práce? „Mobilní asistenti a stacionárny asistent v MRK mali skutočne plné ruky práce a aktívnym dohľadávaním priamo v teréne zabezpečili pomerne vysoké percento sčítaných obyvateľov MRK,“ uviedla vedúca odboru.
Zopár komplikácií
SODB komplikovali aj nedostatky, ktoré sa ukázali až v priebehu sčítania. Niektoré už boli spomenuté, no boli aj iné. „Počas sčítania domov a bytov sme zistili skutočnosť, že v prípade mestských častí Nadabula a Rožňavská Baňa (číslované len súpisnými číslami) sa jednotlivé adresné body z časti mesta Rožňavská Baňa sa v elektronickej aplikácii pre sčítanie obyvateľov zobrazovali v mestskej časti Nadabula (napr. súp č. 1 dvakrát zobrazené na budove č. 1 v m. č. Nadabula). Následne sme súradnice týchto budov upravili v registri adries podľa príslušnosti k časti mesta. Napriek vyššie uvedenému pri sčítaní obyvateľov všetkých sčítaných ľudí z takýchto adresných bodov v časti Rožňavská Baňa priradilo na pôvodne zdvojené adresné body v m. č. Nadabula,“ uviedla Jakobejová „Ďalší problém spočíval v tom, že aplikácia nepočítala s mestskými časťami, kde nie sú pomenované ulice. Prejavilo sa to hlavne pri asistovanom sčítaní, keď z aplikácie nebolo možné pre potreby mobilných asistentov zistiť stav sčítanosti v mestských častiach. Tento problém sme zaregistrovali už aj pri sčítaní domov a bytov, keď sme údaje o bytoch v bytových domoch nachádzajúcich sa v mestských častiach museli zadávať jednotlivo manuálne, keďže tieto údaje nebolo možné importovať do programu priamo z podkladov poskytnutých správcami bytových domov.“
Zosúladiť registre
V niektorých regiónoch Slovenska sa objavili falošní asistenti sčítania, v Rožňave sa s týmto problémom nestretli. Čo však vedenie mesta možno bude riešiť, to sú finančné sankcie za nesčítanie sa. Zákon totiž dáva samosprávam aj túto možnosť.
Bolo tu uvedené, že SODB 2021 sa prvýkrát dialo len elektronicky. Aké skúsenosti, poznatky, ponaučenie vám resp. celému tímu ľudí, ktorí na tom pracovali to prinieslo? „Potrebu zdokonaliť samotný program resp. aplikáciu SODB, na nedostatky sme upozorňovali Štatistický úrad SR. No hlavne, ako som už spomenula, zosúladiť údaje v registroch obcí s registrami štátnymi, aby údaje získané sčítaním obyvateľov boli hodnoverné a reálne, pretože od nich sa odvíja okrem iného aj výška podielových daní pre mestá a obce,“ uzavrela Jakobejová.
(pp)