S novým rokom 2023 sa aj v Rožňave rozbehol zber kuchynského odpadu. Pribudla tak ďalšia forma triedenia odpadu. V meste sa o túto službu stará spoločnosť Brantner Gemer s.r.o. Jej riaditeľovi Ladislavovi Šalamonovi sme položili pár otázok.
Zber kuchynského odpadu je novinka. Na čo by mali obyvatelia dbať pri tejto forme triedenia odpadu?
„Čo sa týka obyvateľov, každý by si mal uvedomiť, koľko tohto odpadu každý deň vznikne a akú má tento odpad váhu v porovnaní s inými komoditami. Obyvatelia triedením zistia, že tohto odpadu majú skutočne veľa a triedením môžu dosiahnuť skutočne vynikajúce výsledky, či už ekonomické alebo aj ekologické. Najdôležitejšie ale je zvyknúť si na triedenie tohto nového druhu odpadu a naučiť sa vysýpať ho do hnedých kontajnerov bez akýchkoľvek obalov, vreciek a tašiek.“
Prečo je táto forma triedenia odpadu dôležitá, aké z toho plynú výhody?
„V prvom rade kuchynský odpad tvorí viac ako 45 percent komunálneho odpadu, ktorý sa dnes nachádza v čiernej nádobe a končí na skládke alebo v spaľovni. Pritom bio zložka je veľmi hodnotná a jej zhodnotením v bioplynových staniciach dochádza k výrobe novej energie prípadne k výrobe kvalitného kompostu a odpad teda nemusí zostať nevyužitý. Druhý dôvod je, že ceny komunálneho odpadu, ktorý skončí na skládke alebo v spaľovni, budú v nasledujúcich rokoch enormne narastať, pričom ak zber kuchynského odpadu dosiahne uvedené percento vyzbierania, je predpoklad, že cena za kuchynský odpad môže do budúcna rásť oveľa miernejšie, prípadne dokonca poklesnúť oproti dnešnému stavu.“
Ako je to so zbernými nádobami – koľko ich bude v meste, aký budú mať objem a ako často bude zber?
„Čo sa týka zberu, mesto sa rozhodlo poskytnúť občanom veľmi vhodnú alternatívu, ktorá bude pre občanov komfortná. Na sídliská boli v mesiaci január doplnené na existujúce stojiská 660 litrové hnedé nádoby s nášľapným otváraním v počte 120 kusov. Tieto nášľapné otvárania umožnia občanom otvárať kontajnery bez kontaktu a navyše poskytujú dostatočnú kapacitu na zber tohto odpadu.
Obyvatelia v rodinných domoch môžu naďalej využívať 120 litrové nádoby, ktoré doteraz využívali najmä na zber bioodpadu zo záhrad, avšak je potrebné pripomenúť, že do týchto nádob je možné ukladať aj odpad z kuchyne, ktorý je rastlinného pôvodu. Patria sem aj čajové vrecká, kávové zvyšky, kôstky, šupky či škrupiny.
Do 120 litrových nádob v rodinných domoch nepatria mliečne výrobky, pečivo, mäso ani varené jedlá. Všetky tieto druhy odpadov môžu obyvatelia z rodinných domov doniesť do 660 litrových nádob, ktoré sú na území mesta v dostatočnom počte a na dostupných miestach pre všetkých obyvateľov.
Zber bude prebiehať každý týždeň, zbery z rodinných domov sa meniť nebudú. V prípade potreby a objednávky od mesta sme pripravení odpad zo sídlisk zbierať aj častejšie a, samozrejme, v prípade záujmu sme pripravení aj na umytie a dezinfekciu nádob, ktoré však budú vykonané až po požiadavke zo strany mesta.“
(pp)