Náš svet sa čoraz viac digitalizuje a, povedzme si úprimne, bez elektrických spotrebičov si už svoj bežný život nevieme ani len predstaviť. Počítače, mobilné telefóny a tablety sa stali našimi celodennými spoločníkmi, preto v okamihu, keď zistíme, že náš smartfón alebo notebook už „nejde s dobou“, nemáme problém vymeniť ho za nový, lepší, výkonnejší. Tým však prispievame aj svojím podielom k nárastu množstva elektroodpadu, čo pre našu planétu začína byť čoraz viac neúnosné…
Vieme vôbec, kde tento elektroodpad skončí? Gymnázium Pavla Jozefa Šafárika sa ako prvá škola v rožňavskom okrese zapojila do projektu Elektroodpad – Dopad 5, ktorý bol vyhlásený občianskym združením Živica v spolupráci s firmou SEWA. Cieľom projektu je apelovať na zmenu, ktorú je schopný dosiahnuť každý jeden z nás, a tou je znižovanie uhlíkovej stopy, čiže množstva emisií plynov uvoľnených do atmosféry vplyvom ľudskej činnosti.
Naše domácnosti sa vzhľadom na časové vypätie a rýchly spôsob života, ktorému sme nútení dennodenne podliehať, stávajú inteligentnými v snahe zabezpečiť efektivitu našej práce a ušetriť si voľné chvíle pre seba a svojich najbližších. Používame robotické vysávače, programovateľné automatické spotrebiče, umývačky riadu a podobne. Pomaly, ale isto si zvykáme na to, že v mnohých rutinných činnostiach, ktoré sme v minulosti museli vykonávať manuálne, nás v súčasnosti nahradia výdobytky modernej doby. K zlomu tejto bezstarostnej idylky však dochádza v okamihu, v ktorom sa musíme rozhodnúť, ako naložíme so zariadeniami, ktoré už doslúžili a ktoré už nie je možné zreparovať.
V projekte Elektroodpad – Dopad 5 sa preto snažíme našich žiakov informovať o možnostiach ekologického zbavovania sa elektroodpadu a tým predchádzať vzniku čiernych skládok, ktoré enormne zaťažujú životné prostredie. Okrem rovesníckeho vzdelávania, ktoré v našej škole pravidelne realizujeme a ktorého témou je problematika elektroodpadu, ako aj šírenie osvety v oblasti rizík v dôsledku jeho nesprávnej likvidácie, sme s naším projektovým tímom mali možnosť nahliadnuť do zákulisia spoločnosti ZEDKO, zaoberajúcej sa zberom, prepravou, spracovaním elektroodpadu a získavaním drahých kovov z už nevyužiteľných elektrospotrebičov, vďaka čomu sme pochopili, že uvedomelé nakladanie s elektroodpadom má svoje opodstatnenie a že každý z nás môže svojím zodpovedným prístupom pretvárať svet na lepšie miesto.
Od júna 2021 sa nám vďaka spoločnosti SEWA, partnerovi projektu, podarilo zrealizovať 3 vývozy nepotrebných elektronických zariadení od drobného elektra v podobe batérií, mobilných telefónov až po práčky či chladničky, pričom celkové množstvo vyzbieraného elektroodpadu sa vyšplhalo na neuveriteľných 1596 kilogramov! Navyše, do zberu sa okrem našich žiakov zapojili aj ich rodinní príslušníci či známi, ktorí v rámci svojho povianočného či jarného upratovania využili možnosť privezenia rôzneho druhu elektroodpadu do priestorov našej školy, čím prejavili svoju enviromentálnu zodpovednosť a to, že im osud našej planéty nie je ľahostajný, za čo im ďakujeme a veríme, že túto možnosť využijú aj nabudúce a spolu s nami sa postarajú o to, aby vzniknutý odpad mohol byť správne zhodnotený, prípadne zlikvidovaný v súlade s platnou legislatívou o nakladaní s odpadom.
Informovala Adriana Šalamonová, vyučujúca a koordinátorka projektu Elektroodpad – Dopad 5.