V dňoch 21. – 24.9.2023 sa v malebnom dánskom meste Odense, rodisku Hansa Christiana Andersena, uskutočnil priateľský celosvetový turnaj robotickej súťaže LEGO robotov, World Robot Olympiad (WRO). Za Slovensko sa na účasť na turnaji v kategórii Senior kvalifikoval náš robotický tím Plán B Strednej odbornej školy technickej v Rožňave a to umiestnením sa na 2. mieste v národnom kole súťaže, ktorá sa uskutočnila v máji v Košiciach. Členmi nášho robotického tímu sú žiaci 3. ročníka študijného odboru informačné a sieťové technológie Stanislav Možarovskij, Martin Kamenský a Patrik Šiling pod vedením kouča Bc. Ronalda Hricka. Témou tohoto ročníka súťaže bol autonómne riadený prístav. Úlohou súťažných tímov bolo skonštruovať a naprogramovať robota pozostávajúceho výhradne z komponentov niektorej z robotických LEGO stavebníc, ktorý musel splniť zadané misie na vopred pripravenej hracej ploche. Misie pozostávali z vyloženia kontajnera z jednej lode na žeriav, naloženia kontajnerov určenej farby na dve lode a ich presun z prístavu na otvorené more.
Prvý súťažný deň bol venovaný tréningovým jazdám. Aj keď misie prvého kola súťaže boli totožné s tými na národných kolách, stále bolo čo zlepšovať, a tak väčšina tímov túto možnosť využila na zdokonalenie konštrukcie alebo softvéru svojich robotov tak, aby zvýšila ich funkčnosť a rýchlosť.
Druhý deň bol oddychový. Organizátori podujatia pripravili pre súťažné tímy návštevu LEGO House v mestečku Billung, kde sa zrodila stavebnica LEGO. V LEGO House mali súťažiaci možnosť vyskúšať si rôzne interaktívne aktivity s LEGO kockami, prezrieť si úžasné vystavené modely, ako aj spoznať históriu firmy LEGO od výroby prvých drevených hračiek až po najnovšie robotické stavebnice.
Samotný turnaj prebiehal v dvoch súťažných kolách . V piatok sa konali tri bodované súťažné jazdy, pred ktorými mali tímy vždy možnosť testovať svoji robotov. Úlohy boli totožné s tými na národných kolách. V prvej jazde sa nášmu tímu Plán B celkom darilo, no v ďalších dvoch sa vyskytli nečakané technické problémy, ktoré zapríčinili pokles z celkového 19. miesta po prvej jazde na 26. na konci súťažného dňa. Druhé kolo súťaže v sobotu sa nieslo v duchu prekvapení. Organizátori využili pravidlo prekvapenia a súťažným tímom boli ráno oznámené nové pravidlá súťaže. Tie obsahovali výmenu väčšiny objektov na hracej ploche, zmenilo sa ich umiestnenie, aj úlohy spojené s ich manipuláciou. Tímy museli pružne reagovať a preprogramovať, či prípadne mechanicky upraviť svojich robotov na splnenie nových úloh. Jazdili sa dve súťažné jazdy, ktorým predchádzali testovania v trvaní 90 a 75 minút, počas ktorých bolo možné realizovať a skúšať všetky úpravy softvéru a hardvéru robotov. V tomto kole sa nášmu tímu Plán B darilo lepšie a v druhej jazde sme získali bodové hodnotenie, ktoré nás posunulo na konečné 18. miesto z celkového počtu 41 súťažných tímov z celého sveta v kategórii Senior. Vzhľadom na veľmi krátku históriu robotického tímu našej školy, ktorá sa začala písať len v minulom školskom roku, pokladáme toto umiestnenie za úspech a veríme, že s pribúdajúcimi skúsenosťami sa naše výsledky budú zlepšovať.
Účasť na tomto podujatí bola pre nás veľkým zážitkom. Zúčastnili sme sa ho spolu s približne 1200 účastníkmi z 42 štátov Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. Mali sme možnosť navštíviť a spoznať cudziu krajinu, stretnúť sa mladými ľuďmi s podobnými záujmami z celého sveta, otestovali a snáď aj zdokonalili sme naše komunikačné schopnosti v angličtine.
Celú logistiku cesty nám zabezpečila pani riaditeľka Košťálová, ktorá dostala aj plnú finančnú podporu KSK začo im tiež ďakujeme.