Rožňavská Kalvária predstavuje malú, ale významnú sakrálnu krajinu s odkazom na dedičstvo bohatého rehoľného života v meste, ktorý bol úzko spojený s Jezuitským rádom. Kalvárie a krížové cesty nestavali podľa ľubovôle, ale podľa istých architektonických schém, ktoré svojou dĺžkou, či rozmiestnením jednotlivých zastavení napodobňovali reálnu – Bolestnú, alebo Krížovú cestu Ježiša Krista v Jeruzaleme.
Od 15. storočia sa z Talianska rozšíril zvyk napodobniť nielen samotnú krížovú cestu, ale celé krajinné celky, časti krajiny, ktoré zdobili drobné kaplnky s figúrami, ale aj veľkorysejšie kaplnky, vrcholové kostoly a napokon Golgota – miesto s tromi krížmi.
V prvej dvadsiatke
Na Slovensku je zaznamenaných 113 kalvárií a krížových ciest, rožňavskú možno z hľadiska vzniku zaradiť do prvej dvadsiatky a medzi Kalváriami, ktoré vznikli v prvej polovici 18. storočia, jej patrí 12. priečka.
Aktivita dobrovoľníkov
Po tom, ako v priebehu niekoľkých desiatok rokov došlo k poškodzovaniu a vykrádaniu kaplniek a kostolov na ťažšie prístupných a málo frekventovaných miestach, sa v súčasnosti v mnohých mestách aktivizujú dobrovoľníci a vlastníci pamiatok, ktorí hľadajú a využívajú možnosti ich obnovy. Po tom, ako sa pred niekoľkými rokmi vďaka dobrovoľníkom podarilo vyčistiť areál od náletových drevín a obnoviť malé kaplnky jednotlivých zastavení, pristúpil vlastník k pamiatkovej obnove kostola Sedembolestnej Panny Márie, ktorý bol naposledy opravovaný za pôsobenia biskupa Michala Bubniča v 30. rokoch 20. storočia. Vedľajšie, servisno-technické úpravy prebiehali v 80. – 90. rokoch 20. storočia.
V novej farbe
Biskupský úrad v Rožňave sa na obnovu kostola Sedembolestnej Panny Márie uchádzal o financie z grantu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Projekt bol vzhľadom na závažnosť a rozsah prác rozdelený do viacerých etáp. Hoci dotácia nebola odsúhlasená v požadovanej výške, predsa umožnila pristúpiť k prvej etape reštaurovania fasád, konkrétne k reštaurovaniu hlavnej – juhozápadnej fasády. V rámci prác, ktoré budú ukončené k 31. decembru 2021, sa zreštaurujú omietky, plastické prvky výzdoby, kamenný štít s nápisom, okno a dvere. Kým Rožňavčania poznali kalvársky kostol v časom vyblednutej okrovej farebnosti, po obnove sa zaskvie v tmavočervenej farbe, ktorej fragmenty sa našli počas reštaurátorského výskumu. Tým sa kostol bude podobať pamiatkam na banskoštiavnickej či prešovskej Kalvárii.
Zvonica
Do areálu sa kedysi vstupovalo vežovou bránou so zvonicou, ktorá sa bude obnovovať v réžii Mesta, a to na základe dohody medzi pánom biskupom Mons. Stanislavom Stolárikom a pánom primátorom Michalom Domikom. Ich vzájomnú dohodu potvrdila Zmluva o darovaní.
Samozrejme, sú ambície pokračovať v obnovovacích prácach aj na ostatných pamiatkových objektoch, čím sa ešte viac zatraktívni táto časť mesta, charakteristická krásnymi výhľadmi, vytvoria sa jedinečné podmienky na turistické vychádzky a obnoví sa prerušený bohoslužobný život.
Informovala Silvia Lörinčíková, archivárka z biskupského úradu v Rožňave.
(pp)