Centrum udržateľnej energetiky Gemer n.o. implementuje projekt „Klimatické zmeny na Gemeri – ako ďalej?“ zo zámerom informovania obyvateľov regiónu Gemer o prebiehajúcich klimatických zmenách v našom regióne.
Tento projekt je realizovaný v rámci programu ACF – Slovakia (www.acfslovakia.sk), ktorý je financovaný z finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021, správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
Úvodná online konferencia projektu bola v novembri 2020. Prezentovali sme ciele a zámery projektu, experti poukázali na to, aké sú dopady klimatických zmien na Gemeri a Slovensku a prezentovali aj viacero riešení. Europoslanec Martin Hojsík okrem iného zvýraznil neriešenie dopadov zastavenia činnosti banského priemyslu v okrese Rožňava, environmentalista Michal Kravčík poukázal na význam zadržiavania vody v krajine a obnovu poškodenej krajiny na Gemeri.
Centrum udržateľnej energetiky Gemer n.o. v spolupráci s nórskym partnerom Phronesis SA vypracovalo štúdiu s názvom „Klimatické zmeny – problém demokracie a vzťahov?“. Poukazujeme na prebiehajúce klimatické zmeny v oboch krajinách, na znepokojujúcu prognózu ich negatívnych dopadov, zdieľame odborné poznatky pracovníka SHMÚ Slovensko. Kapitoly štúdie obsahujú aj veľmi podnetné a zaujímavé príklady spolupráce aktívnych komunít z Nórska, ktoré v adaptovanej forme môžu byť prínosné aj pre nás na Gemeri. Štúdiu si môžete stiahnuť v anglickej aj slovenskej verzii na webovej stránke www.cuegemer.sk.
V rámci projektu sa široká verejnosť ale aj zástupcovia samospráv, podnikateľského sektora, mimovládnych organizácií mohli dozvedieť na online workshopoch a seminároch o rôznych témach, spojených s prebiehajúcimi klimatickými zmenami. S odborníkmi boli rozoberané témy: dôvody znečisteného ovzdušia na Gemeri, ako správne kúriť a zároveň neznečisťovať vzduch, dôležitosť koordinácie regionálnej energetiky, obnoviteľné zdroje energie, význam zelených plôch a zelených striech, narastajúce sucho respektíve voda v krajine a ako ju zadržovať v nej, doprava a jej vplyv.
Realizovali sme dotazníkový prieskum o vnímaní klimatických zmien obyvateľmi Gemera, zúčastnilo sa ho 340 obyvateľov z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Výsledky prieskumu boli prezentované na záverečnej medzinárodnej online konferencii 11. novembra 2021.
Pre možnosť získať zaujímavé názory, letáky a prezentácie odporúčame čitateľom sledovať stránku www.cuegemer.sk a aj facebook CUE Gemer. Záznamy z online podujatí a vzdelávacie videá nájdete na YouTube (Centrum Udržateľnej Energetiky Gemer).
Kolektív CUE Gemer n.o.