Štart nového školského roka priniesol pre škôlkárov a školákov, no hlavne pre ich rodičov zopár zmien. Zavedené bolo povinné predprimárne vzdelávanie (PPV). Znamená to, že všetky deti, ktoré v danom roku do konca augusta dovŕšia piaty rok života, musia chodiť do materskej školy. Pre mesto Rožňava tak muselo zabezpečiť kapacity v materských školách. „Môžem potvrdiť, že každé dieťa, ktoré rodičia prihlásili do materskej školy, má viac ako dva roky a trvalý pobyt v Rožňave, sme prijali. Boli tiež prijaté deti z okolitých obcí, hlavne tie, ktoré musia plniť povinné predprimárne vzdelávanie. Snažili sme vyhovieť aj týmto rodičom. Mnohí z nich pracujú v Rožňave a nosia sem aj deti,“ uviedla vedúca odboru školstva na Mestskom úrade Alžbeta Tamásová. Momentálne je v Rožňave v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta už sedem materských škôl a jedna je organizačnou zložkou Spojenej školy na Ulici Komenského.
Aj zo spomínaných dôvodov sa mesto rozhodlo obnoviť prevádzku v materskej škole na Ulici kozmonautov. Neboli to však len tieto dôvody. „Plánovali sme to už dávnejšie. Jednak kvôli tomu, aby sme nemali kapacitné problémy s päťročnými deťmi ani v prípade možného umiestnenia detí z okolitých obcí, a tiež aj kvôli tomu, lebo vidíme, potrebu špeciálnej materskej školy resp. minimálne špeciálnej triedy v materskej škole v meste, ale aj v okrese Rožňava. Momentálne totiž mesto/okres takúto možnosť neponúka.“ pokračovala Tamásová.
Vznikne špeciálna trieda
Komisia, ktorá pracovala na príprave Koncepcie rozvoja školstva, sa snažila dohodnúť so Špeciálnou školou internátnou v Rožňave, aby oni otvorili špeciálnu materskú školu, nakoľko v zmysle aktuálne platných legislatívnych predpisov mesto takú možnosť nemá, ale toto sa nám nepodarilo. „Aj preto sme vymysleli takéto riešenie. Mali sme niekoľko telefonátov od rodičov, informácie od kolegov z Košíc zo Služby včasnej intervencie, že rodičia, ktorí majú deti so špeciálnymi potrebami musia týždenne voziť svoje deti do Košíc. Chceli by sme im pomôcť a uľahčiť život aj takýmto spôsobom… chceme, aby mali možnosť využiť formu takéhoto typu pomoci aj doma resp. blízko domova“ uviedla Tamásová. Služba včasnej intervencie funguje aj v Rožňave, no bohužiaľ málokto o nej vie. V rámci spolupráce by ju chceli viac podporiť a zviditeľniť. Aj keď nie je možné u všetkých detí v predškolskom veku určiť presnú diagnózu, nájdu sa aj také, u ktorých to už je jednoznačné. „Niektoré deti potrebujú byť v bežnej materskej škole medzi svojimi rovesníkmi, iné potrebujú špeciálnu starostlivosť t. j. špeciálnu triedu alebo špeciálnu školu so špeciálnymi pedagógmi. Chceme pomôcť – okrem inkluzívnej starostlivosti v bežných triedach materských škôl – aj tým deťom, ktoré vyžadujú špeciálnu starostlivosť v špeciálnej triede bežnej materskej školy“ upresnila Tamásová
Objavilo sa zopár problémov. „Žiaľ musím povedať, že boli problémy zo zápismi hlavne päťročných detí. Boli sme nútení riešiť to v spolupráci s odborom sociálnych vecí a aj Mestskou políciou. Niektorí rodičia si neuvedomili svoju povinnosť zapísať dieťa na povinné predprimárne vzdelávanie. Nakoniec sa nám podarilo každé dieťa, ktoré má trvalý pobyt v Rožňave umiestniť“ povedala Tamásová
Pri rozhodovaní o tom, do ktorej materskej školy bude dieťa nakoniec chodiť, pomohlo aj určenie spádovosti materských škôl. „Snažili sme sa kopírovať školské obvody základných škôl, aby materská škola bola čo najbližšie k trvalému pobytu dieťaťa “ vysvetlila vedúca odboru.
Aktuálne prebieha rekonštrukcia materskej školy Vajanského. Po jej ukončení, ktoré je plánované na október tohto roku, tam pribudnú dve nové triedy. „Aj z tohto dôvodu sme s týmito triedami od septembra ešte nepočítali. Budúci rok máme také plány, že premiestnime sem jednu triedu z MŠ Kozmonautov. Tiež zvažujeme premiestniť sem jednu málopočetnú triedu z MŠ Štítnickej,“ načrtla plány Tamásová.
Pre fungovanie materských škôl začala od 1. januára tohto roku platiť aj ďalšia zmena. „Prijímanie detí sa začalo riadiť v zmysle zákona o správnom konaní. Doteraz platilo, že rozhodnutia, ktoré vydali panie riaditeľky sa nepodliehali tohto zákona t. j rozhodnutia riaditeliek MŠ boli tzv. „nenapadnuteľné“, rodič mohol maximálne sa sťažovať ak s tým nesúhlasil. Po novom rodičia už majú možnosť podať odvolanie proti rozhodnutiu riaditeľky, ak s tým nesúhlasia. Upozorňujeme však na možné kapacitné problémy, v prípade ktorých nie je možné vyhovieť rodičom ani na druhom stupní.“ vysvetlila Tamásová.
Obedy zadarmo skončili
V čase, keď sa zaviedli „obedy zadarmo“ sa objavili obavy, ako to dopadne, nakoľko to bolo spojené s dovybavením zariadenia školských jedální či kuchýň, prijatím nových pracovných síl do ŠJ atď.. Podľa Tamásovej to malo aj svoje klady. „Máme určité skupiny detí, ktoré sa iným spôsobom nevedia dostať k teplej strave. „Je pravda aj to, že niektoré deti si to nevážili resp. boli zvyknuté na stravu. Uznávame, že ku školskej strave môžu byť výhrady, ale je to určite zdravá strava. Je to pod obrovskou kontrolou zo strany ministerstva školstva. Kontroly v jedálňach sú časté – aj zo strany RÚVZ aj zo strany OÚ OŠ Košice – a recepty sú dané.“ uviedla vedúca odboru školstva.
Aktuálna zmena zasiahne hlavne rodičov, ktorí nie sú v hmotnej núdzi, no ich príjmy nie sú príliš vysoko nad touto hranicou. Zmierniť dopady by mala možnosť vzdať sa uplatnenia daňového bonusu a získať tak pre dieťa obedy zadarmo.
Financovanie školskej stravy je pomerne zložité. Na každé dieťa v ZŠ dostane zriaďovateľ istú výšku finančných prostriedkov. Táto suma však nestačí na to, aby vykryla všetky náklady spojené s prípravou stravy. Preto je mesto /zriaďovateľ/ nútené vyberať od rodičov 0,15 € na režijné náklady na jeden deň a obed. V MŠ je to viac, lebo deti sa častejšie stravujú, dostavajú desiatu aj olovrant. K tomu treba dodať, že sa zoznamy detí v hmotnej núdzi menia každý mesiac. „Každé dieťa môže platiť inak a pribudne viac práce pre riaditeľky školských jedální. Budú to musieť stále sledovať a kontrolovať. Verím, že nájdeme systém, aby to išlo bez problémov“ uzavrela Tamásová.
Počet detí a tried v materský školách
MŠ Ernesta Rótha – 123 detí, 6 tried, 38 detí v povinnom predprimárnom vzdelávaní (PPV)
MŠ – Óvoda Krátka – 33 detí, 26 triedy, 27 detí v PPV
MŠ Kyjevská – 135 detí, 6 tried, 44 detí v PPV
MŠ Pionierov – 38 detí, 3 triedy, 14 detí v PPV
MŠ Štítnická – 136 detí, 7 tried, 38 detí v PPV
MŠ Vajanského – 58 detí, 3 triedy, 24 detí v PPV
MŠ s VJM Komenského – 37 detí, 2 triedy, 19 detí v PPV
MŠ Kozmonautov – 23 detí, 2 triedy, 14 detí v PPV
Spolu – 585 detí, 31 tried, 218 detí v PPV
Počet žiakov a tried v základných školách
ZŠ Pionierov – 623 žiakov, 27 tried
ZŠ Komenského – 282 žiakov, 18 tried
ZŠ Zlatá – 706 žiakov, 29 tried
ZŠ Zakarpatská – 463 žiakov, 21 tried
Spolu – 2074 žiakov, 95 tried
(Stav k 15. septembru 2021.)
(pp)