A Gombaszögi Nyári Tábor a szlovákiai magyar fiatalok éves fesztiválja Szlovákiában, amely nyáron kerül megrendezésre. A magyar Pohodának is nevezett tábor különféle tevékenységeket kínál, mint például koncertek, kézműves műhelyek, színházi előadások és sporttevékenységek. A tábor célja a szlovákiai magyar fiatalok identitásának erősítése, összefogása. Valószínűleg így hangzana a hivatalos szöveg, de a valóság, amit első kézből tapasztalhattunk meg, arról tanúskodik, hogy egyesíti a fesztiválon részt vevő összes fiatalt. Tisztán szlovák nézőkben, sőt külföldi résztvevőkben sem volt hiány. A fesztiválhangulat a szeretet, az összetartozás és a barátság jegyében telt, a szervezés tökéletes volt, a felhozatal és a program kiváló.
A tábor programja változatos volt, minden korosztály és érdeklődési kör számára tartalmazott tevékenységeket. A zenekari koncertek a legnépszerűbb tevékenységek közé tartoztak, de a hagyományos kézműves-táncos műhelyek, színházi előadások, stand-upok, valamint a Szoba Chill – egy olyan zóna, ahol kellemes, zavartalan zene szólt, és a fiatalok egyszerűen csak „chilleztek“.
A tábor 1992-ben alakult azzal a céllal, hogy a szlovákiai magyar fiataloknak olyan teret biztosítsanak, ahol találkozhatnak, megismerhetik kultúrájukat és kapcsolatba léphetnek másokkal. A tábor azóta is fontos szerepet játszik a szlovákiai magyar fiatalok identitástudatának erősítésében és a közösségi érzés erősödésében.
A szervezők a magyar színpad nagy neveit hozták a fesztiválra, mindenképp említésre méltó olyan előadók koncertje, mint az indie-folk Margaret Island, a metalcore Leander Kills, vagy a világszínvonalú modern magyar pop Dzsúdló. Rajtuk kívül olyan legendák is felléptek, mint Deák Bill Gyula, aki fogyatékossága és magas kora ellenére nagy koncertet adott elő. Az előadók fellépései azonban nemcsak a Csemadok nagyszínpadán zajlottak, hanem kisebb, de nagyon jól megtervezett színpadokon is. A Szifon Színpadon lélegzetelállító előadást tartott Farkas Meli vezényletével a Gorlo Volka együttes, a Folkszöglet színpadon pedig a Felvidéki Banda szupercsapat koncertje volt, amely bizonyos értelemben öt zenés népcsoportot tömörített: Húros Banda, Bagla Banda, File Banda, Mérges Banda és a rozsnyói Sajó Banda. Energikus, fülbemászó dallamokkal teli, hagyományos hangszerelés ihlette előadásuk magával ragadta a közönséget, és megmutatta, hogy a magyar népzene még mindig bőven kínál érdeklődést Szlovákiában, s ezért joggal nevezte a „fesztivál fénypontjának“ számos résztvevő.
Az idei, 2024-es fesztivál egy új attrakciót, a drótkötélpályát vezette be, és más tevékenységekkel is bővítette programját. A tábor szervezői tehát elérték azt, amire törekednek, vagyis hogy a tábor továbbra is fontos helye legyen a fiatalok találkozásának, tanulásának, fejlődésének.