V polovici augusta vyvrcholil Festivalom paličkovanej čipky projekt Inšpirujúce kultúrne dedičstvo. Rovnako ako aj ďalšie podujatia prebiehal v online priestore. V takmer štvorhodinovom programe sa striedali odborné prednášky, výstavy či medailón skúsenej čipkárky, no priestor dostalo aj výukové video.
Výmena skúseností
Projekt Inšpirujúce kultúrne dedičstvo bol zameraný na prehĺbenie spolupráce medzi ľudovým remeselníkmi zo Slovenska a Maďarska. „Hlavnou myšlienkou projektu bolo umožniť remeselníkom, aby sa stretávali osobne, aby si vymieňali skúsenosti, aby sa naučili nové techniky. Mali sme v pláne aj odborné prednášky, či aktivity vyslovene pre učiteľov alebo pre vedúcich krúžkov ako viesť remeselnícke dielne pre deti či znevýhodnených obyvateľov,“ začala Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska (GOS), ktoré projekt zastrešovalo na slovenskej strane. Časovo bol projekt rozvrhnutý na dvanásť mesiacov a jeho súčasťou mali byť podujatia na Slovensku i v Maďarsku. Začiatok bol v auguste 2020.
Nevzdali sa
Pandémia ochorenia COVID-19 však všetko zmenila. Projekt postavený hlavne na osobných stretnutiach v čase zatvorených hraníc a ďalších obmedzení sa zdal byť nerealizovateľný. „Pred nami bol veľký otáznik. Štart projektu sme viackrát preložili v očakávaní, že bude lepšie. Nuž ale nebolo. Projekt sme museli realizovať do konca augusta tohto roku. Potrebovali sme sa rozhodnúť. Vrátime peniaze, alebo to skúsime urobiť vo virtuálnom priestore. Bolo to pre mňa ťažké rozhodovanie, lebo som si celkom dobre nevedela predstaviť, ako sa to bude dať preklopiť do neživého virtuálneho priestoru,“ načrtla dilemu pri rozhodovaní Novotná. Nakoniec sa organizátori z GOS nevzdali a projekt pokračoval. Čakalo ich množstvo práce, či už s technickým zabezpečením, no i s prekladom. Vzhľadom na to, že projekt bol spoluprácou slovenskej a maďarskej strany, bolo potrebné mať všetky výstupy v oboch jazykoch. „Vzhľadom na dosť špecifickú terminológiu nebolo jednoduché nájsť v našich končinách správnych ľudí, ale nakoniec sme našli,“ uviedla Novotná. Okrem titulkov a dabingu je ďalším výstupom aj dvojjazyčný slovník pojmov a fráz s názvom Remeselné techniky. Zatiaľ sú v ňom výrazy pre štyri techniky, no autori veria, že pribudnú aj ďalšie.
Presun projektu do virtuálneho priestoru mal aj svoje úskalia. Ukázalo sa to hneď pri prvom podujatí online Čipkárskej konferencii. Technické problémy mali za následok, že sa neuskutočnila v pôvodnom termíne 28. júna tohto roku, ale až 15. júla. Organizátori sa však poučili a ďalšie podujatia už boli zo záznamu. Nakoniec však v projekte došlo aj na osobné stretnutia. Na konci júla sa v Szécsény uskutočnila Letná akadémia paličkovania, kam vycestovali aj čipkárky z rožňavského klubu. V polovici augusta sa uskutočnil online Festival paličkovanej čipky. Projekt potom uzavrela rovnako online Akadémia ľudového remesla.
Zostala stopa
V živote je len máločo čiernobiele. Pandémia koronavírusu veľa vzala, no zároveň ponúkla možnosti robiť veci inak. Medzi tých, ktorí sa úspešne chopili novej výzvy, sa zaradili aj organizátori projektu. Našli cestu, ako podujatia ponúknuť verejnosti. „Samozrejme, že to vôbec nenahradí osobné stretnutia, či priateľské objatie, to v žiadnom prípade. Na druhej strane, keď už sme boli v tej fáze, že sa k nám materiály vracali na konzultácie, dopracovanie a korektúry, vtedy sa vo mne ten strach, či robíme prospešnú vec, preklopil do takej pyšnosti. Osobné stretnutie sú síce príjemné, ale je to prchavý moment, ktorý sa stratí. Teraz však máme niečo nezmazateľné, čo môžeme distribuovať medzi ľudí,“ uviedla Novotná. „Hlboko sa klaniam pred tými remeselníkmi, ktorí pristúpili na to, že sa so svojím umením i svojimi grifmi, podelia s ostatnými. Som pyšná, že vzniklo niečo, čo môže osloviť tisíce ľudí na oboch stranách hraníc, no nielen tam.“
Projekt Inšpirujúce kultúrne dedičstvo bol podporený sumou 41 424,43€ z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
(pp)