Mesto Rožňava je už 31 rokov dejiskom stretnutia Zväzu maďarských pedagógov na Slovensku. V sobotu 16. mája 2026 sa v kongresovej sále Radnice zišli pedagógovia z rôznych kútov Slovenska, aby prebrali aktuálne otázky o vzdelávaní na celoštátnej úrovni, ktoré sa týkajú škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Témou boli najmä zmeny, ktoré priniesli nové zákony účinné od 1. januára 2026. Školy sa vďaka novým osnovám snažia prispôsobiť potrebám detí v 21. storočí.
„Na prerokovanie sa dostali všetky tieto témy a boli zaradené do nášho dnešného programu. Snažili sme sa osloviť ľudí, ktorí sa k nim vedia plnohodnotne vyjadriť, sú súčasťou týchto nových vecí a ktorí sú expertmi v danej oblasti. Tento rok je medzi pozvanými hosťami aj generálny riaditeľ Ministerstva školstva SR, ktorý sa zaoberá národnosťami a zároveň je aj vedúcim oddelenia inkluzívneho vzdelávania, prítomní sú aj jeho kolegovia,“ uviedla Alžbeta Tamásová, vedúca odboru školstva Mestského úradu v Rožňave.
Maďarskí pedagógovia mali počas celodenného podujatia k dispozícií rôzne prednášky a workshopy. Súčasťou celoslovenského stretnutia maďarských pedagógov v našom meste bolo aj uloženie venca ku pamätníku významného pedagóga a rožňavského rodáka Sama Czabána.
Samosprávu zastupoval zástupca primátora Michal Drengubiak: „ Mesto Rožňava je veľmi hrdé, že práve u nás sa koná 31.stretnutie maďarských pedagógov, ktorí vyučujú u nás na Slovensku. Sme radi, že si Rožňavu vybrali za svoj domov a každoročne sa sem vracajú. Toto stretnutie je veľkým obohatením pre naše mesto. Čo sa týka partnerstva a spolupráce s maďarskými mestami, Rožňava má veľmi dobrú spoluprácu či už s mestom Szerencs, a rovnako aj s partnerským mestom Budapešť – Belváros Lipótváros V. obvod.
Na záver podujatia sa konal aj slávnostný galavečer. Vedenie Zväzu maďarských pedagógov na Slovensku na ňom ocenilo 18 výnimočných učiteľov.































