Centrum obnovy pamiatok Rožňava nezostáva iba pri slovách, nasledujú aj činy.
Je to už niekoľko mesiacov, čo existuje občianske združenie Centrum obnovy pamiatok Rožňava. Oficiálne existuje od apríla tohto roku, no členovia združenia svoje aktivity realizovali už skôr. Pri zrode Centra stáli A. Kellecsényi, A. Görgei, M. Drengubiak a V. Polóny. Uvedomili si, že v styku s úradmi či inštitúciami je výhodnejšie vystupovať ako organizácia, ktorá má právnu subjektivitu. „Je predsa len iné, keď riešite na úradoch otázky nie ako súkromná osoba, ale ako zástupca združenia,“ načrtol motiváciu vzniku Centra Vladimír Polóny. Myšlienka vytvoriť občianske združenie skrsla pri jednej z brigád pri čistení Rožňavskej kalvárie v hlave A. Kelecsényiho. Neskôr prevzal na seba aj úlohu predsedu. Centrum samozrejme nie je súkromné združenie spomínaných pánov, ale je otvorené pre všetkých, ktorí majú úprimný záujem prispieť k zveľadeniu pamiatok v Rožňave. „Ako Centrum chceme spájať,“ poznamenal Polóny.
Nové infotabule na Kalvárii
Aktuálne najvýznamnejšou aktivitou Centra je starostlivosť o Krížovú cestu na Kalvárii. V minulých rokoch sa jednotlivé zastavenia strácali v bujnom poraste kríkov a pomaly sa rozpadali. Nelichotivá situácia však nedala spať A. Görgeimu, ktorí zaktivizoval množstvo dobrovoľníkov a aj za pomoci mesta Krížovú cestu sprístupnil Rožňavčanom. V súčasnosti je toto miesto obľúbeným cieľom ich vychádzok. Nedávno získalo Centrum grant od nadácie obchodného reťazca v hodnote 600 eur za druhé miesto, ktoré im prisúdili v hlasovaní ľudia nakupujúci v reťazci. Ich projekt zahŕňa dve informačné tabule na začiatku a na konci Krížovej cesty, ako aj smerové tabule, ktoré budú návštevníkov navigovať z Námestia baníkov ku Rožňavskej kalvárii. „Spomínanú sumu využijeme na vybudovanie jednej informačnej tabule. Podstavce sme už vybudovali. Je to vlastne prvý úspešný projekt, ktorý robíme pod hlavičkou Centra,“ uviedol Polóny.
Rozbehnutý však majú aj ďalší, už oveľa náročnejší projekt. Ide o obnovenie kaplnky. Napísal ho podpredseda združenia A. Görgei, uspel s ním v Maďarsku a získal dotáciu. „Chceme postaviť liturgickú kaplnku, ktorá slúžila na cirkevné úkony ako sú svadby a krstiny. Cesta k nej bola skrátená a míňala 14 zastavení. Nachádzala sa pod 13. zastavením a v súčasnosti po nej ostali len základy, ktoré sú ukryté pod zemou,“ priblížil Polóny. Aktuálne beží administratívny schvaľovací proces a samotná realizácia obnovy kaplnky by mohla skončiť do leta budúceho roka.
Posledný schod
Ďalším miestom záujmu Centra je Strážna veža na Námestí baníkov. Infografika v priestoroch veže už bola značne nahlodaná zubom času. V spolupráci s prevádzkovateľom TIK Rožňava a facebookovou skupinou Klub priateľov starej Rožňavy, ktorá dodala dobové fotografie, vzniklo päť nových infotabúľ. Prvá je zameraná len na Strážnu vežu a informácie o nej, na druhej je fotografia dokumentu, v ktorom sa Rožňava po prvýkrát spomína. Na ďalších dvoch sú informačné texty v maďarčine a angličtine. Na piatej tabuli sú grafiky rôznych miest Rožňavy, ktoré vznikli citlivým spojením starej fotografie so súčasnou podobou miesta. „Zaujímavý je určite aj kovový štítok na poslednom schode. Informuje o tom, koľko schodov museli návštevníci zdolať, kým vyšli celkom hore,“ uviedol Polóny.
Centrum má v pláne aktualizovať aj výzdobu na odpočívadlách. „Radi by sme fotografie nahradili infotabuľami, ktoré by odkazovali návštevníkov na zaujímavosti v okolitých obciach. Určite by to podporilo cestovný ruch v regióne,“ načrtol plány Polóny.
V hľadáčiku majú Morový stĺp
Centrum má však aj ďalšie plány. Radi by opravili Morový stĺp i s jeho okolím. „Chceli by sme tomuto miestu na základe dobových fotografií dať pôvodnú podobu, aj so sochami na štyroch podstavcoch,“ dal nahliadnuť do plánov Centra Polóny. Členov združenia však zaujali aj hroby významných rodákov na Rožňavskom cintoríne. Niektoré z nich sú v zlom stave a potrebovali by opravu.
(pp)